Prostat ağrısı nerede hissedilir? Nereye vurur?

Üroloji
shape3
Prostat ağrısı nerede hissedilir? Nereye vurur?

Prostat ağrısı genellikle alt pelvik bölgede hissedilir. Prostat, erkeklerde mesanenin altında ve rektumun önünde bulunan küçük bir bezdir. Bu nedenle, prostat ile ilgili sorunların ağrısı genellikle kasık, pelvik bölge, penis ve testis gibi cinsel organlarda hissedilir.

Akut bakteriyel prostatit, prostat bezinin bakteriyel enfeksiyonudur. Bu durum, genellikle idrar yolundaki bir enfeksiyonun prostata yayılması sonucu oluşur. Akut bakteriyel prostatitte ağrı genellikle kasık, pelvik bölge ve cinsel organlarda keskin ve şiddetlidir. Ağrı, idrar yaparken, cinsel ilişki sırasında veya otururken daha da kötüleşebilir.

Kronik prostatit, prostat bezinin uzun süreli iltihaplanmasıdır. Bu durum, bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanabileceği gibi, bilinmeyen nedenlerden de kaynaklanabilir. Kronik prostatitte ağrı genellikle daha hafiftir ve kasık, pelvik bölge ve cinsel organlarda sürekli veya aralıklarla hissedilebilir. Ağrı, idrar yaparken, cinsel ilişki sırasında veya otururken daha da kötüleşebilir.

Prostat kanseri, prostat bezinde gelişen bir kanser türüdür. Prostat kanseri erken evrede belirti vermez. Ağrı genellikle başlangıçta hafiftir ve kasık, pelvik bölge ve cinsel organlarda hissedilir. Ağrı, kanser ilerledikçe daha da şiddetlenebilir ve kemiklere veya diğer organlara yayılabilir.

Prostat hastalıklarında ağrı ile birlikte görülebilecek diğer belirtiler şunlardır:

  • İdrar yapma sorunları (sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma, idrar yapma zorluğu)
  • Cinsel işlev bozukluğu (sertleşme güçlüğü, erken boşalma)
  • Eklem ağrıları
  • Ateş
  • Titreme

Prostat ağrısı nerede hissedilir? Nereye vurur?

Prostatta ağrısı vücutta çeşitli bölgelerde hissedilebilir;

Alt Karın: Ağrı alt karın bölgesinde, kasık kemiğinin hemen üzerinde hissedilebilir.

Pelvik Bölge: Ağrı, perine (skrotum ile anüs arasındaki alan) dahil olmak üzere pelvik bölgeye yayılabilir.

Alt Sırt: Bazı erkeklerde bel ağrısı veya rahatsızlık hissi olabilir.

Genital Bölge: Peniste veya testislerde de ağrı veya rahatsızlık hissedilebilir.

Prostat ağrısı, prostatit (prostat iltihabı), iyi huylu prostat büyümesi veya prostat kanseri gibi durumlarda olabilir. Prostat ağrısı şikayetiniz varsa, bir üroloji doktoruna görünmeniz gerekir. Doktorunuz, ağrının nedenini belirlemek için bir muayene ve gerekirse bazı kan testleri ve görüntüleme yöntemlerine başvurabilir. 

Bunları da okuyabilirsiniz…

Önceki Yazı Sonraki Yazı