Prostat Ameliyatı Sonrası Cinsellik Biter Mi?

Üroloji
shape3
Prostat Ameliyatı Sonrası Cinsellik Biter Mi?

Prostat ameliyatı sonrası cinsellik biter mi, bitmez mi? merak edilen bir konudur. Prostat ameliyatından sonra cinsel yaşamda bazı değişiklikler ortaya çıkabilir, ancak bu durum her kişi için farklılık gösterebilir. Prostat ameliyatının cinsellik üzerindeki etkileri, kullanılan cerrahi teknik, hastanın genel sağlık durumu, ameliyat öncesi cinsel fonksiyonları ve diğer bireysel faktörlere bağlı olarak değişebilir.

Prostat Ameliyatı Sonrası Cinsellik Biter Mi?

Prostat ameliyatı dendiğinde iki tür ameliyat akla gelir. Birincisi prostat büyümesi nedeniyle uygulanan ameliyatlar, diğeri ise prostat kanseri nedeniyle uygulanan ameliyatlar. Prostat kanserinde prostat bezinin tamamen çıkarılmasına radikal prostatektomi denir. İyi huylu prostat büyümesi nedeniyle , prostat bezinin sadece içinin çıkarıldığı ameliyata ise transüretral prostat rezeksiyonu (TUR-Prostat) denir.

Prostat Kanseri Ameliyatı Sonrası Cinsellik Biter Mi?

Radikal prostatektomi sırasında, penisin sertleşmesini sağlayan sinirlerin zarar görmes olasılığı vardır. Bu nedenle, radikal prostatektomi sonrasında erektil disfonksiyon (ereksiyon sorunları) görülme riski vardır. Ancak, modern cerrahi teknikler ve doktorun deneyimi, bu riski azaltabilir. Bu ameliyattta sinirlerin korunup korunmaması da önemlidir. Radikal prostatektomi ameliyatlarından sonra birçok erkek, zaman içinde cinsel işlevlerinde iyileşme yaşayabilir. Bu süreç, kişisel faktörlere ve ameliyatın etkilerine bağlı olarak değişebilir. Bazı erkekler, zamanla cinsel işlevlerini kaybettikleri düzeye geri dönebilirken, diğerleri bu konuda daha kalıcı sorunlar yaşayabilir. Bu kişilere penil protez uygulanabilir.

TUR- Prostat Ameliyatı Sonrası Cinsellik Biter Mi?

Transüretral rezeksiyon (TURP), genellikle prostatın iyi huylu büyümesini tedavi etmek için kullanılır.  Bu ameliyat sırasında penisin sertleşmesini sağlayan sinirler zedelenmez, yani sertleşme son-runu yaşanmaz. Ancak, bu ameliyat sonrası meni dışarıya değil, içeriye doğru fışkırır. Bu da ancak çocuk sahibi olmak isteyen erkekler için sorun yaratır.  

Prostat ameliyatı sonrasında cinsel sağlık konusunda yaşadığınız endişeleri, Prof. Dr. Yusuf İlbey'e sorabilir ve bilgi alabilirsiniz.

Bunları da okuyabilirsiniz…

Önceki Yazı Sonraki Yazı